facebook

 

relacja ze sobą

Możemy mówić o relacji do siebie, do innych, do świata. Jednak zacznijmy od relacji do samego siebie. Gdyż jest to ta pierwsza relacja, od której wszystko inne się zaczyna. To, jaką relację masz ze sobą rzutuje na to, w jakiej relacji jesteś do innych ludzi i do świata. To, jak czujesz się w środku, jakie masz przekonania na swój własny temat zawsze ma wpływ na to, jakie kontakty nawiązujesz z innymi ludźmi i jak funkcjonujesz w świecie.

Relacja z samym sobą jest tym pierwszym „domem” z którego czerpiesz energię i siłę do życia.  W tym „domu” może być przyjemnie, bezpiecznie, to może być to „miejsce” w którym dobrze się czujesz, w którym panuje harmonia i spokój lub też „dom” w którym panuje chaos, jest bałagan i w którym nie lubisz przebywać.  To może być „dom” który odżywia cię wewnętrznie i cię regeneruje lub przeciwnie – „miejsce” w którym nie czujesz się bezpiecznie, które cię nie chroni i nie odżywia.

Gdy dbasz o swój wewnętrzny „dom”, swoją wewnętrzną przestrzeń, gdy rozpoznajesz to, co jest dla ciebie ważne, co cię stanowi, gdy szanujesz swoje najgłębsze potrzeby i żyjesz w zgodzie ze swoją wewnętrzną prawdą - twoje życie kwitnie. Czujesz spełnienie w życiu, rozwijasz swoje talenty, wiesz, że w środku masz wszystko, czego potrzebujesz, aby być szczęśliwym.

Gdy masz słaby kontakt ze sobą, gdy nie znasz siebie, wszystko czego potrzebujesz wydaje się być na zewnątrz i tam tego szukasz. Szukasz na zewnątrz miłości, spełnienia, zrozumienia. Im więcej uwagi dajesz temu, co na zewnątrz, tym mniej uwagi idzie do środka. Twoja wewnętrzna przestrzeń staje się coraz bardziej odległa i obca. Twój wewnętrzny „dom” zaczyna obrastać kurzem.

To przekłada się na kontakty z innymi. To wpływa na twoje ogólne samopoczucie i działania, jakie podejmujesz w świecie. Jeśli nie masz kontaktu ze swoim wnętrzem – gdy nie rozpoznajesz tego, co cię stanowi, zarówno tych wyjątkowych jakości, jak i tych cech które nie są doskonałe – trudno ci będzie świadomie kształtować swoje życie, trudno będzie wziąć odpowiedzialność za relacje w które wchodzisz i działania, które podejmujesz. Wzięcie odpowiedzialności za swoje życie zaczyna się od momentu, w którym przyznajesz, że są takie miejsca w tobie, których nie lubisz. Ale to też rozpoznanie tych wszystkich jakości, które już masz w sobie i które chcesz dalej rozwijać. Początek świadomej drogi zaczyna się wówczas, kiedy uświadamiasz sobie, że tylko ty masz klucz do swojego wewnętrznego „domu”. Tylko ty możesz zrobić w nim porządek. I tylko ty możesz zadbać o to, aby twój „dom” stał się piękną przestrzenią do życia.