facebook

 

relacje z innymi

Relacja w języku angielskim to „REALation”. „Real” to tyle, co „prawdziwy”.

W relacjach jest pewna potencjalność – szansa na odkrywanie prawdy – o sobie, drugim człowieku i życia w zgodzie z tą prawdą. Jest to szansa na realizowanie tych wszystkich wartości i jakości, które są dla osoby ważne. Myślę, że warto zadać sobie następujące pytania – jak wyglądają twoje relacje z innymi? Na czym się opierają? Na ile jesteś w nich autentyczny? Czy pozwalasz sobie na pełną ekspresję siebie? Czy wnosisz w relacje te jakości, które cenisz? Czy twoje relacje z innymi wzbogacają cię i drugą osobę wewnętrznie?

Każda relacja jest szansą na lepsze poznanie siebie. Każda relacja jest szansą na odkrywanie siebie nawzajem.

Drugi człowiek jest jak lustro. To lustro pokazuje wszystkie cechy, które masz w sobie. Część osób, które spotykasz rezonuje z tymi jakościami w tobie, które lubisz, akceptujesz, cenisz, które być może są odzwierciedleniem czegoś bardzo prawdziwego o tobie, twojej esencji. Są i takie osoby, które spotykasz na swojej drodze, które rezonują z tymi jakościami w tobie, z którymi masz słabszy kontakt, których nie lubisz, z którymi nie do końca się utożsamiasz. W obydwu przypadkach, lustra są doskonałe.

Kiedy czujesz się z kimś dobrze, przy tej osobie doświadczasz tych jakości w sobie, z którymi lubisz mieć kontakt. Być może taka osoba dotyka w tobie czegoś bardzo wyjątkowego. Odczuwasz wówczas radość, spokój i spełnienie.

Czasami jednak osoba z którą jesteś w relacji wyzwala w tobie zupełnie inne odczucia. Możesz czuć sprzeczne lub negatywne emocje. Ta osoba również porusza w tobie coś bardzo ważnego. Jednak tym razem dzieje się to zupełnie inaczej. Ta osoba nie rezonuje z tym, czego lubisz doświadczać w sobie, lecz z tym, za czym zazwyczaj nie przepadasz. To mogą być na przykład trudne do przeżycia emocje - smutek, żal, ból czy cierpienie. Wszystkie te uczucia przepływają przez ciebie. Druga osoba jest ich doskonałym wyzwalaczem. Za tymi uczuciami kryją się takie części ciebie, które potrzebują uwagi i troski. Kiedy druga osoba wyzwala w Tobie silne uczucia, w pewnym sensie informuje cię o tym, że jest jakaś część ciebie, która potrzebuje twojej szczególnej uwagi. Za tą cząstką kryje się jakaś prawda o tobie, którą masz szansę właśnie odkryć. W tym sensie ta druga osoba będąc lustrem doskonałym przypomina tobie o istnieniu tej cząstki ciebie, o której zapomniałeś i która potrzebuje twojej szczególnej uwagi. Za takimi cząstkami kryje się często coś bardzo ważnego. Co takiego się tam kryje? Ukryte przekonania na temat samego siebie i świata, stare zranienia, niespełnione potrzeby, jakości i wartości, które są dla ciebie ważne, a których nie realizujesz w życiu. Gdy te cząstki dochodzą do głosu są źródłem wewnętrznej siły, wiedzy i wyznacznikiem kierunku dalszych działań.