facebook

 

Czym jest kryzys emocjonalny?

W życiu każdego z nas pojawiają się momenty, kiedy coś, co do tej pory działało, przestaje działać, kiedy coś w życiu się załamuje. Układ, który do tej pory dawał poczucie stabilności rozpada się. Stare zasady i porządek zmieniają się. Fundamenty tego, na czym budowaliśmy swój świat upadają. Może to być przykładowo koniec związku, rozpad rodziny, zmiana warunków życiowych, strata pracy, pojawienie się choroby, jak i szereg innych sytuacji, które przynosi życie. Przychodzi taki czas, kiedy człowiek musi zacząć budować swoją rzeczywistość od nowa.

Takie momenty wiążą się zwykle z przeżywaniem silnego stresu oraz trudnych emocji. Coś, co było ważne dla danej osoby i co dawało jej poczucie bezpieczeństwa, odchodzi. Człowiek konfrontuje się z nową, niepewną rzeczywistością. Takie sytuacje mogą wywoływać sporo lęku, strachu i bólu emocjonalnego. Gdy stan napięcia emocjonalnego utrzymuje się przez jakiś czas, równowaga wewnętrzna człowieka zostaje mocno zachwiana. Przychodzi kryzys emocjonalny.

W takich momentach należy szczególnie dbać o siebie. Warto wówczas podejmować takie działania, które pomogą na nowo odzyskać równowagę wewnętrzną i harmonię w życiu. Ważne jest, aby znaleźć czas i zadbać o przestrzeń, w której można pobyć ze sobą, wsłuchać się w siebie, rozpoznać na nowo swoje potrzeby. Kryzys może być wywołany czynnikami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu. Może też powstać na skutek czynników wewnętrznych – kiedy przez długi czas ignorujemy swoje potrzeby i tłumimy głęboko skrywane emocje. Dlatego bardzo ważne w tym okresie jest świadomie przeżywanie i wyrażanie emocji. Dzięki niemu mamy szansę na nowo odblokować przepływ zablokowanej energii. Tłumienie emocji nasili kryzys, przyniesie stagnację, dodatkowo osłabi organizm.

Przeżywanie kryzysu w samotności wzmocni poczucie zagubienia i zwiększy napięcie emocjonalne. Wyrażanie siebie w atmosferze zaufania i zrozumienia wzmocni poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto w tym czasie szukać wsparcia emocjonalnego wśród bliskich i zaufanych osób i dzielić się z nimi tym, co się z nami dzieje.

Ucieczka od emocji, popadanie w intensywne działanie (np. branie na siebie więcej obowiązków w pracy) pomoże tylko na chwilę i dodatkowo obciąży i tak już osłabiony organizm. Konfrontowanie się z nową rzeczywistością i emocjami, które się pojawiają jest nieuniknioną częścią tego procesu. Ponieważ jednak długotrwałe przeżywanie intensywnych emocji bardzo osłabia organizm, należy wówczas szczególnie dbać o swoje zdrowie fizyczne. Równowagę psychofizyczną pomoże przywrócić zdrowy tryb życia, odpoczynek i kontakt z naturą. Ważne, aby w tym czasie nie obciążać się niepotrzebnymi sprawami i traktować siebie priorytetowo.

W czasie kryzysu emocjonalnego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej lub terapeutycznej. W gabinecie psychologa łatwiej będzie skonfrontować się z trudnymi emocjami, wsłuchać w swoje potrzeby, dokonać refleksji nad tym, co się dzieje, odnaleźć własne zasoby do walki z kryzysem i kierunek w życiu.